Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
25.04.2023

„Milion mostów”. Konferencja prasowa Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie [relacja i zdjęcia]

Dziś na konferencji prasowej poświęconej Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad, przybliżono program imprezy i przedstawiono jej gościa honorowego, Ukrainę. W konferencji udział wzięli: Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, Oleksanda Koval, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki, Jacek Oryl dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, a także dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Na wstępie dyrektor imprezy Jacek Oryl podkreślił wsparcie Instytutu Książki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy organizacji targów.

Po nim głos zabrał ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, który na wstępie podziękował za zaproszenie Ukrainy na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.

„Dla Ukrainy to wielki zaszczyt – podkreślił. – Nie ukrywam, że dla nas to szczególnie ważny moment w sytuacji, gdy Ukraina nadal się broni, nadal walczy. W Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie weźmie udział ponad 40 wydawców z Ukrainy. Zachęcamy również państwa do współpracy z wydawcami ukraińskimi. Dla nas to też swego rodzaju walka i bitwa na froncie literackim. Wierzymy, że i tutaj zwyciężymy. Bardzo chcemy, żeby książka ukraińska stawała się coraz bardziej popularna na świecie, żeby pisarze ukraińscy mówili w różnych językach”.

Oleksandra Koval, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki, przybliżyła najpierw historię instytucji, na której czele stoi. UIK został powołany do życia w 2016 roku, a działalność zaczął dwa lata później. Najważniejszym jego zadaniem jest popularyzacja literatury ukraińskiej literatury i ukraińskiej książki na świecie.

„Gdy zastanawialiśmy się nad hasłem tych targów, przyszedł nam do głowy obraz mostu, który łączy nasze kraje. Ale każdy Ukrainiec, który się tu znalazł po wybuchu wojny i wcześniej, jest takim mostem. Każdy Polak, który przyjął Ukraińców, też jest mostem. Naszym hasłem jest „Miliony mostów”. Miliony mostów między naszymi krajami, miliony mostów między naszymi literaturami. (…) Budujmy mosty – i do zwycięstwa!” – powiedziała.

Koval opowiedziała ponadto o programie translatorskim UIK, któremu patronuje  Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska, a także przybliżyła projekt Polska Półka, który będzie niebawem realizowany w Ukrainie przez nasz Instytut Książki.

Dariusz Jaworski zaznaczył na wstępie: „Gdy pojawił się pomysł, by Ukraina była gościem honorowym MTK, gdy zwróciliśmy się z tym pomysłem do premiera Piotra Glińskiego, nie było żadnych problemów, by wyasygnować stosowną kwotę. Istotą tego jest inicjatywa, która ma na celu zwrócenie uwagi na kulturę i literaturę ukraińską oraz równolegle na kulturę i literaturę polską”.

„Celem Festiwalu – dodał dyrektor IK – jest podkreślenie roli literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność, tak ważnych, w czasach gdy za naszą granicą toczy się wojna. »Siła Słowa« może być dla narodu bronią przeciwko przemocy, podtrzymującą na duchu lub mobilizującą do walki. Dawać sens cierpieniu i wyrzeczeniom, koić ból lub znajdować nadzieję. W tragicznych czasach wojny niektóre słowa nabierają szczególnego znaczenia i mocy”.

Dyrektor Instytutu Książki podkreślił zeszłoroczną współpracę ze stroną ukraińską i starania IK na rzecz ukraińskich czytelników, w tym 150 tys. wydrukowanych ukraińskich książek, a następnie przybliżył program przedsięwzięcia „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. Festiwal ten zaplanowany został jako cykl 15 spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, w celu prezentacji ich dokonań i wymiany myśli. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 50 osób z Ukrainy i z Polski. Spotkania odbędą się w ciągu wszystkich czterech dni targowych. Tematyka spotkań będzie zróżnicowana, począwszy od kwestii przenikania się literatury i historii, doświadczenia dekomunizacji, historii i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, literackich i reporterskich opisów wojennych doświadczeń, aż po rozmowy o komiksach, fantastyce czy lekturę wierszy w czasie polsko-ukraińskiego wieczoru poetyckiego.

Szczegóły spotkań ukraińsko-polskich zostaną przedstawione przed samą imprezą z uwagi na możliwe zmiany, losy przyjazdu pisarzy i pisarek z Ukrainy będą się bowiem rozstrzygać w ostatnich dniach.

***

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedno z największych tego typu wydarzeń w naszym kraju. W czasie ubiegłorocznej edycji swoją działalność wydawniczą i kulturalną prezentowało ponad  500 wystawców, odbyło się także ponad 1 000 wydarzeń, a przestrzeń targową zlokalizowaną na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki odwiedziło 90 tys. osób.